Корсак К.В., Плахотнік О.В.

Земельні та водні ресурси Землі (частина 3)

Можна стверджувати, що "щось не так" на Землі, бо 40 тис. км куб щорічних опадів вкрай нерівномірно розподілені не лише для невеликих ділянок, а й для колосальних за розмірами природних зон.
Більш як третина площі суходолу в сухих і пустельних місцях отримує заледве 6% всіх опадів і створює майже непомітні для решти Землі 2% загального об'єму наземних і підземних стоків. На порівняно вузьку приекваторіальну зону виливається стільки ж води, як і на набагато більшу за площею решту суходолу.
Менше десяти держав світу можуть похвалитися тим, що в них стік перевищує 1 тис. км куб води. Разом на них припадає понад 60% земної дощової води. Річні водні ресурси чималих за площею країн (Йорданія, Кувейт та ін.) значно менші від тих, які припадають на один квадратний кілометр території Бангладеш.
Наслідком є величезні відмінності у кількості води, що припадає на одного жителя. Світовим рекордсменом є Сурінам – 2 млн м куб на кожну особу. А от у вже згадуваних Йорданії і Кувейті, а також Сінгапурі, Мальті, Лівії, Об'єднаних Арабських Еміратах, Бахрейні, Саудівській Аравії та кількох її сусідів кількість води вимірюється не мільйонами кубометрів, а тисячами літрів на одного жителя за весь довгий рік.
У багатьох місцях опади нерівномірно розподілені впродовж року, великі варіації між роками. Часто дощі йдуть тоді, коли вони зовсім не потрібні, викликаючи великі втрати врожаю. У дуже невигідному становищі перебувають ті країни, які отримують річкову воду з території інших країн. Це стосується й України, але ще гірша ситуація в Єгипті, який отримує 99% води з чужих територій. Мають проблеми Сирія, Ірак та чимало інших країн.
Ці проблеми додатково загострюються ще й тому, що згадані країни дуже багато води витрачають на зрошення полів.
Пошуки експертами зв'язку між використанням води і валовим національним продуктом в розрахунку на одного жителя виявилися даремними. Його, на відміну від згаданого вище для енергоспоживання, не існує.
Наведемо дані про ресурси і використання води основними економічними регіонами світу на початку 90-х років XX ст. (табл. 13).
З таблиці випливає, що арабські країни найближчі до повного вичерпання своїх водних ресурсів, а деякі з них вже сягнули цієї межі. Набагато краща ситуація в інших регіонах, хоч і там наведені середні дані не дають жодного уявлення про гостроту водної кризи у широкому поясі на південь від Сахари.

Таблиця 13. Природні ресурси і використання води економічними регіонами

Населення цих місць повинно витрачати години, аби добратися до джерела неякісної питної води і принести її рідним. У багатьох місцевостях використання деревини на паливо набагато перевищує річний її приріст. Щороку Сахара з допомогою людей відвойовує кількакілометрової ширини смугу, відтісняючи їх ближче до екватора.
Позірне "благополуччя" країн екс-СРСР створює лише середня цифра, забезпечена повноводними північними і сибірськими ріками. А пригадайте країни Центральної Азії, яким більшовики залишили всихаючий Арал, змілілі ріки і величезні озера-колектори з отруєною пестицидами і дефоліантами водою.
Згідно з аналізами експертів, найближчими роками водна криза досягне за гостротою земельної (чи перевершить її) лише у поодиноких країнах. Для решти вона трансформується не так у відсутність води, як скоріше у її забруднення і непридатність для використання.
На жаль, до таких бідолах належить й Україна. Детально про це йтиметься у розд. 7.