Юрківський В. М.

Машинобудування США. Обробна промисловість Сполучених штатыв Америки

Обробна промисловість США

Географія окремих галузей обробної промисловості США має такі особливості.

Металообробка і машинобудування – ключова і найбільша галузь обробної промисловості США. В ній зайнято 7,1 млн. чоловік, або 37% від загальної кількості зайнятих в обробній промисловості.

Загальне машинобудування США

Загальне машинобудування, тобто виготовлення металообробного устаткування, двигунів, турбін, машин для інших галузей промисловості, для сільського господарства, будівництва і гірничої справи, конторського, торгового і побутового обладнання – найбільш характерне для Приозер'я і Північного Сходу. Виробництво електротехніки також розмістилося головним чином У названих районах. Це великі території і всередині них виробництво окремих видів машин має свою внутрішню географію, зумовлену історією виникнення і характером ринків збуту.

Електронне машинобудування США

Електронне машинобудування, включаючи електронні компоненти, електронно-обчислювальну техніку, засоби зв'язку і прилади, яке виникло після другої світової війни, перетворилося тепер на величезну сферу зайнятості (понад 1,1 млн. чоловік). Особливістю його розміщення стала концентрація не тільки в старих промислових районах Північного Сходу та Приозер'я, айв нових – на Півдні та Заході. За межами «промислового поясу» Півночі особливо значну роль стали відігравати штати Каліфорнія, Техас і Флорида, а серед метрополітенів – Лос-Анджелес, Сан-Хосе, Даллас, Міннеаполіс – Сент-Пол.

Транспортне машинобудування США

У транспортному машинобудуванні домінують автомобільна і авіаракетна галузі. Автомобілебудуванню належить особливе місце в господарстві США. Серійний випуск автомобілів, розрахований на масового споживача (так зване «сімейне авто»), розпочалося в США ще в роки першої світової війни, тоді як у Західній Європі та Японії це сталося майже на півстоліття пізніше. І зараз автомобілебудування залишається найбільшою галуззю обробної промисловості (840 тис. зайнятих) і своєрідним барометром господарської кон'юнктури в країні. Виробництво автомобілів становить 11 млн. штук на рік (6 млн. легкових і 5 млн. вантажних та автобусів) – перше-друге місце в світі поряд з Японією. Історичним, а до другої світової війни ще й домінуючим, ядром галузі були Детройт і його оточення в штаті Мічиган, вдало розташовані як щодо виробництва металу та інших матеріалів, що використовуються при виготовленні автомобілів, так і щодо масових ринків їх збуту. Після другої світової війни виготовлення автомобілів виникло в інших частинах Приозер'я, в Північно-східному мегалополісі, на Півдні і в Каліфорнії.

Виробництво літаків, як галузь машинобудування, особливо швидко розвивалась в роки другої світової війни, а ракет і космічної техніки – в 60-х роках. Зараз у цих галузях зайнято, відповідно, 540 і 130 тис. чоловік. Географія їх формувалась поступово в міру розширення і диференціації виробництва. Авіабудування виникло на Півночі, але вже між двома світовими війнами в значній мірі перебазувалось у штати Каліфорнія і Вашингтон на Заході, а згодом і на Південь. Найбільшими його центрами є метрополітени Лос-Анджелеса і Сіетла на Тихоокеанському узбережжі, Сент-Луїса, Уїчіто, Далласа – Форт-Уерта і Атланти – у внутрішній частині Країни, а також Колумбуса в штаті Огайо і Хартфорда в штаті Массачусетс.

Географія виробництва ракет і космічної техніки є ще більш широкою. На Тихоокеанському узбережжі центрами цієї галузі стали метрополітени Лос-Анджелеса, Сан-Хосе, Сакраменто, Сан-Дієго і Сіетла, на Півдні – Хантсвілла, Орландо, Нового Орлеану. На Півночі вона є в багатьох великих метрополітенах, а в Гірських штатах – у малих вузькоспеціалізованих містах. Суднобудування в США, крім військового, займає порівняно скромне місце. Військові верфі зосереджені на півдні Нової Англії, на берегах Чесапікської затоки і затоки П'юджет-Саунд.